46 Jobs | 974661 Resumes

Profil: Rod Bailey

Jakie są Wasze plany w stosunku do Polski?
Pytamy dyrektora naczelnego ExecutiveSurf, Roda Bailey

Jaka jest Wasza struktura w Polsce?

Mamy polską grupę researcherów tutaj, w Londynie, oraz lokalną, doświadczoną grupę w Warszawie, prowadzoną przez Adama Piekarskiego i wspieraną przez lokalnych ekspertów pracujących nad zawartością strony internetowej.

Czemu inwestujecie w Polsce, a nie w Europie Zachodniej?

Cóż, zawsze pozostawało to w kręgu naszych zainteresowań, a Europa Centralna/Wschodnia nadal przedstawia wielkie możliwości. Przypuszczam, że istnieje proporcja pomiędzy możliwością a ścieżką najmniejszego oporu. To kraj o wielkim potencjale i możemy zyskać przewagę nad konkurencją.

Pracujemy z menadżerami i wysoce wykwalifikowanymi inżynierami, a Polska na ogół, posiada uzdolniony i wykształcony potencjał ludzki. Umieszczamy Polaków na stanowiskach, głównie w Polsce, ale też w Europie. To duży kraj, 40 milionów obywateli, a to oznacza naprawdę duży potencjał.

W Polsce rozwinęła się swojego rodzaju klasa, w której menadżerowie zostali wyszkoleni w wysokim stopniu w ramach wielonarodowych korporacji, i klasa ta stanowi naprawdę dużą grupę.

Produkcja w Polsce nadal jest stosunkowo tania, a firmy inwestują pieniądze w rozwój nowoczesnych udogodnień, tak więc Polska może być prawdziwym rywalem dla Chin, czy Indii. Procesy produkcyjne są o około 30% tańsze niż w Europie Zachodniej.

Czy możesz powiedzieć coś więcej o swoich poglądach dotyczących polskich profesjonalistów?

No cóż, nasz model zajmuje się statecznym, tradycyjnym sektorem i odwraca go do góry nogami. Zdobyta mądrość mówi, że w celu rekrutacji powyżej pewnego poziomu, trzeba zapłacić sporo pieniędzy i zrobić to pośrednio poprzez, nazwijmy to „klub old boyów”. ExecutiveSurf rzuca temu wyzwanie i będzie atrakcyjne dla konkretnych osób, gotowych do myślenia poza utartym schematem. W Polsce, psychika menadżerów jest gotowa na przyjęcie nowych pomysłów. Menadżerowie, którzy są mobilni, są w kręgu naszych zainteresowań, a Polacy wydają się być otwarci na nowe doświadczenia, nowe systemy i pomysły.

Oczywiście, potrzebujemy ludzi, którzy będą „online”, i którzy osiągnęli pewien poziom doświadczenia w wyszukiwaniu pracy przez Internet. Polska to kraj, gdzie około 30% ludności ma dostęp do Internetu, co jest wynikiem niekorzystnym w porównaniu z Europa Zachodnią, i pozostaje jeszcze dużo miejsca na wzrost.

Sadzę, że Polacy są otwarci i ochoczy, oraz, przyznajmy to, istnieje zrozumienie pomiędzy Polakami a Brytyjczykami.

Możemy zaobserwować dużą i ciągle rosnącą grupę utalentowanych ludzi, która nie oczekuje tylko zdobyczy finansowych. Chcą oni rozwijać doświadczenia życiowe i są gotowi zainwestować w budowanie kariery. Muszę powiedzieć, że jest to dla mnie pokrzepiające.

Jaka jest Wasza strategia dotycząca ExecutiveSurf?

Cóż, Polska to dla nas kluczowy rynek, jak też punkt startowy do sąsiadujących państw, jak Ukraina. Jest to trampolina na wschód. Zauważcie tę przestrzeń. Mamy też bardzo bliskie plany rozwinięcia działalności na Dalekim Wschodzie i dodatkowo na kilku skonsolidowanych rynkach Zachodniej Europy.

Jak recesja wpływa na Waszą działalność? Czy nie powinniście zwalniać ludzi z pracy zamiast powiększać ich liczbę?

Absolutnie nie. Nasz model oznacza, że możesz uzyskać pełną jakość usługi wyszukiwania menadżerów za rozsądną cenę. To trudny okres, ale mamy więcej klientów niż kiedykolwiek wcześniej. Zasadniczo, zyskujemy udział w rynku, nawet jeśli rynek ten się kurczy. To dobry dla nas czas. Pracujemy według pewnego zestawu standardów, wartości jeśli wolisz, i wydaje się, że nadszedł ich czas.

Aby uzyskać więcej informacji, jak działa ExecutiveSurf, kliknij na ich link:

http://www.executivesurf.com/eng/howwork/howwework.asp

Leave a comment:

©2021 ExecutiveSurf | +44 2077291837 | Registered in England no. 1111 7389 - VAT. GB 291 0514 23